Elektroninio laiško rašymo kultūra


Elektroniniame laiške būtina laikytis visų bendrinės lietuvių kalbos rašybos ir skyrybos taisyklių. Reikia rašyti taisyklingai, lietuviškomis raidėmis, nešvepluoti! Klaidos parodo mūsų neišprusimą, skubėjimą ir nepagarbą sau ir adresatui.

1. Laiško tema (antraštė)

Ši laiško dalis turi atspindėti laiško pagrindinę mintį. Ji turi būti aiški, trumpa, informatyvi. Patariama antraštes rašyti trumpais sakiniais, pavyzdžiui: „Klasės susitikimas“ arba „Dėl pažymio“. Negalima palikti tuščio laukelio – toks laiškas nesusilauks dėmesio ir jūs negausite greito atsakymo. Nedera į šį laukelį rašyti neinformatyvių, netikslių žodžių, pavyzdžiui: Skubu, Svarbu, Laukiu ir pan.

2. Laiško tekstas

Laišką pradedame kreipiniu. Kreipinius rekomenduojama rašyti įvardžiuotine forma, pvz.: Gerbiamasis Mokytojau, Gerbiamoji Direktore ir pan. Po kreipinio rašomas kablelis (labiau tinka dalykiniam laiškui) arba šauktukas (labiau tinka asmeniniam laiškui). Jeigu buvo parašytas šauktukas, tuomet tekstas rašomas iš naujos eilutės ir pirmasis žodis rašomas didžiąja raide; jeigu buvo parašytas kablelis, tuomet tekstas rašomas iš naujos eilutės, bet pirmasis žodis rašomas mažąja raide.

Nevartokite familiarių šnekamosios kalbos kreipinių – „sveiki bičai“, „la“ ar „labas, chebra“. Net ir rašydami lengvo turinio laišką, nevartokite neformalių kreipinių. Taip pat nerekomenduoja trumpinti adresatų vardų. Rašykite „laba diena, Vytautai“, o ne „laba diena, Vytai“. Nebent tikrai žinote, kad žmogus nori, kad į jį būtų kreipiamasi „Vytai“.

Dalykiniuose elektroniniuose laiškuose reikėtų vengti šypsenėlių ir jaustukų, kurie pagyvina laišką, tačiau nesuteikia didelės reikšmės, tai tinka asmeniniams laiškams. Geriau naudokimės teksto _pabraukimais_, /pasvyrimais/, *paryškinimais*, naudokimės ir didžiosiomis, mažosiomis raidėmis. Nevartokime nesuprantamų, neaiškių žodžių sutrumpinimų arba iš anksto juos paaiškinkime.

Venkite šauktukų. Jeigu savo laiške norite išreikšti jaudulį, tikrai pakanka vieno šauktuko. Žmonės kartais pameta galvą ir prirašo krūvą šauktukų vos ne kiekvieno sakinio pabaigoje. Laiškas dėl to gali atrodyti labai emocionalus arba nebrandus.

Rinkitės klasikinį šriftą. Asmeninio pobūdžio laiškus galite rašyti įvairiu šriftu ir spalva, tačiau darbinei korespondencijai rinkitės tik klasikinius šriftus, spalvas ir teksto dydį. Pagrindinė taisyklės: kitam žmogui turi būti patogu skaityti jūsų laišką.

Nėra nieko konfidencialaus Visuomet prisiminkite frazę, kurią pasakė buvęs JAV CŽV vadovas generolas Davidas Petraeusas: „Kiekviena elektroninė žinutė turi savo pėdsaką.“ „Esminis patarimas yra „manyk, kad tai, ką rašai, perskaitys kiti“, todėl „nerašykite to, ko nenorėtumėte, kad visi perskaitytų.“ Liberalesnis paaiškinimas: nerašykite nieko, kas galėtų pakenkti jums ar kitiems žmonėms.

3. Laiško pabaiga

Laiško pabaigoje mandagu parašyti pabaigos formules: Su pagarba arba Pagarbiai. Šie žodžiai rašomi iš naujos eilutės didžiąja raide. Po jų jokių skyrybos ženklų nerašome.

Laišką reikia pasirašyti. Oficialų darbuotojo elektroninį parašą turėtų sudaryti: vardas, pavardė, pareigos, darbovietė (klasė), adresas, telefonas, faksas, interneto svetainės adresas. Jei rašote draugui, pamąstykite, kokios reikia informacijos.


Elektroninis etiketas pataria laišką perskaityti prieš jį išsiunčiant. Taip įsitikiname, kad parašėme visą informaciją suprantamai, aiškiai, taisyklingai ir gausime tinkamą atsakymą.


PASTABA: elektroninį paštą galima trumpinti taip: el. paštas, e. paštas, el. p., e. p. (ne e-paštas, e-p, e-mail).